זכויות יוצרים, קניין רוחני, דיני מדיה ואינטרנט - עו"ד טוני גרינמן

טוני גרינמן, עורך דין

עו

עו"ד טוני גרינמן

 

עו"ד טוני גרינמן בעל יותר משלושים שנות וותק במקצוע ומוכר כמומחה מוביל בתחום דיני קניין רוחני, התקשורת והמדיה בישראל. לפי המדריך הבינלאומי החשוב Chambers and Partners, טוני "בעל מוניטין יוצאים מן הכלל בתחום זכויות יוצרים" ו"דמות מובילה בתחום". המדריך ציין עוד כי, הוא "בעל ניסיון נרחב בסוגיות קניין רוחני הקשורות למדיה ותקשורת ובנושאי אינטרנט".

טוני חיבר את הספר, "זכויות יוצרים", שנחשב כאסמכתא מובילה בתחום. הספר יצא במספר מהדורות ומאוזכר במאות פסקי דין של בתי המשפט, לרבות עשרות פסקי דין של בית המשפט העליון. לאור מומחיותו, טוני נבחר לכתוב גם את הפרק על ישראל בקובץ הבינלאומי "Copyright Throughout the World" בעריכת פרופ' סילק וון ליוונסקי, מומחית בעלת שם עולמי בתחום. הספר יוצא לאור בהוצאת Thomson Reuters, שהיא אחד המו"לים הגדולים לספרות משפטית בעולם, ונגיש גם במאגר המשפטי Westlaw.

טוני נולד וגדל באנגליה. הוא עלה לישראל ב- 1979 לאחר סיום לימודי תיכון. אחרי תקופה באולפן בקיבוץ עין חרוד איחוד, התגייס שירת כמפקד טנק בחיל השריון. עם שחרורו, למד במשפטים מאוניברסיטת תל-אביב וקיבל את תוארו ב- 1986. ב- 1987 הוסמך כעורך דין. ב- 1992 הוסמך לעריכת דין גם במדינת קליפורניה שבארה"ב, שם למד לימודי ניהול בתעשיית הבידור בשלוחה של UCLA, עם התמחות בנושאי עסקים ומשפט. 

טוני מעניק ייעוץ וליווי משפטי בתחומי התמחותו, כולל עריכת חוזים, ניהול מו"מ ומתן חוות דעת ליוצרים, מפיקים, גופי שידור, ארגוני זכויות יוצרים ומבצעים, סופרים, מו"לים, יזמים, מוסיקאים, אמנים, בעלי אתרים, צלמים ועוסקים אחרים בתחומי הטלוויזיה, קולנוע, הוצאה לאור, עיצוב, פרסום, אינטרנט, מוסיקה, תיאטרון, אמנות חזותית, תיאטרון, עיתונות, האדקמיה, מוזיאונים  ותחומי מדיה ותקשורת אחרים. הוא משמש תדיר כיועץ משפטי להפקות קולנוע וטלוויזיה. במסגרת זו הוא מתמחה, בין היצרה, בהסכמים בנושאי הפקה, רכישת זכויות, הפצה, מימון, פרומטים והסכמי רימייק.  ניתן להתרשם מרשימות חלקיות של ההפקות שבהן טיפל טוני ב"אודות המשרד" באתר זה ובאתר IMDB.

טוני עוסק גם בייצוג לקוחות בפני בתי המשפט בתחומי מומחיותו. הוא ייצג בהצלחה מתדיינים בהליכים שיצרו תקדימים משפטיים חשובים מאוד. כך, ייצג את ציבור במאי הקולנוע והטלוויזיה בישראל בהליכים שבהם הוכרו לראשונה זכויות יוצרים של הבמאי. כמו כן, ייצג את התובעת בהליכים הראשונים בישראל, שבהם הוכרו זכויות יוצרים בצילום דיגיטלי. כן ייצג את המועצה להסדר ההימורים בספורט בפני בית המשפט העליון במסגרת הליכים שבהם נקבע באופן תקדימי, וכנגד ההלכה ששררה עד אז, כי לוחות משחקי הכדורגל אינם מוגנים בזכות יוצרים ונקבע "מבחן המקוריות" לקיום זכויות יוצרים. בהליכים נוספים, ייצג טוני  את ציבור המפיקים, היוצרים והעובדים בתעשיית הטלוויזיה בהליכים מורכבים מול חברות הכבלים והלוויין בבית הדין להגבלים עסקיים, שהובילו להגדלה ניכרת של הסכומים שגופי השידור האלה מחויבים להשקיע בהפקות מקוריות. כן ייצג את ציבור יוצרי הטלוויזיה בבג"צ מול הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו והזכיינים בערוץ 2 שהובילו להגדלה של מכסות השידורים מהפקה מקומית בערוץ. בנוסף, ייצג בהצלחה את יורשי הסופר יצחק שווידר-דמיאל, מחבר הסיפור הקלאסי "שמלת השבת של חנה'לה" בהליכים שבהם נקבע תקדים חושב בכל הקשור ל"זכויות הדיגטליות" ביצירות ישנות. זאת ועוד, הוא ייצג מתדיינים בפסקים שיצרו תקדימים חשובים בתחומי סימני המסחר ולשון הרע. טוני גם היה בין היוזמים וליווה את הקמתה של תל"י, חברת התמלוגים של יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בישראל.

טוני היה אחד מעורכי הדין הראשונים במדינה שהתמחה בדיני אינטרנט ולמד את הקורס הראשון בנושא באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא מייעץ למיזמי אינטרנט בכל הסוגיות המורכבות הכרוכות בהפעלת אתרי תוכן, אתרי מסחר ואתרים אחרים, בנושאים כגון אחריות ספקים, מדיניות פרטיות, וההיבטים המשפטיים של פרסום ושיווק באינטרנט ובשימוש בסימני מסחר במרחב המקוון.

טוני מרצה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב, שם הוא מלמד דיני קניין רוחני במסלול לתואר שני בינלאומי. לפני כן, הבמשך 15 שנים, הוא לימד באוניברסיטה העברית בירושלים את הקורס דיני יצירה, שהיה הקורס הראשון בישראל ששילב את כל תתי המקצועות החשובים לתחום היצירה: דיני זכויות יוצרים וזכויות מבצעים, דיני תקשורת ומדיה ודיני חוזים. הוא מוזמן לעתים קרובות להרצות במוסדות לימוד אחרים ולהרצות בפני פורומים מקומיים ובינלאומיים ובהם ארגון הקניין הרוחני העולמי (WIPO), הארגון הבינלאומי לזכויות יוצרים, ALAI, אגודת זכויות היוצרים האמריקאי (CSUSA), ארגון הקניין הרוחני, AIPPI, השתלמויות שופטים, עוזרי משפט והפרקליטים בפרקליטות המדינה ותאגידים ממשלתיים, לשכת עורכי הדין, איגוד האינטרנט הישראלי וארגוני יוצרים.

טוני הינו היו"ר לשעבר של האגודה הישראלית לזכויות יוצרים, שהיא הסניף הישראלי של ALAI, ארגון זכויות היוצרים הבינלאומי והיו"ר במשותף לשעבר של הוועד הבינלאומי של ה- Copyright Society of the USA.

בנוסף, טוני משמש כמגשר וכבורר. הוא עבר השתלמות מיוחדת בגישור בקניין רוחני ב- WIPO, ארגון הקניין הרוחני העולמי ונמנה על צוות המגשרים והבוררים המוכרים על-ידי הארגון.

טוני נשוי לפרופסור יונה גרינמן ואב לשלושה ילדים. הוא משחק גולף וצלם טבע חובב. תמונת הבאנר הראשי באתר של שרקרק מצוי צולמה על-ידו במישור החוף באביב. יצירות אומנות אלה של הטבע נודדות לארץ בתקופה זו על מנת להתרבות וחוזרות לאפריקה הדרומית בסוף הקיץ.

 

צור קשר

אני מעוניין בקבלת ניוזלטר חינם
ועדכונים על דיני קניין רוחני,
זכויות יוצרים, סימני מסחר,
דיני מדיה ותקשורת ודיני אינטרנט
לכתובת הדואר האלקטרוני.