זכויות יוצרים, קניין רוחני, דיני מדיה ואינטרנט - עו"ד טוני גרינמן

טוני גרינמן, עורך דין

עו

עו"ד טוני גרינמן

 

עו"ד טוני גרינמן מוכר כמומחה מוביל בתחום דיני קניין רוחני בישראל. ספרו, "זכויות יוצרים" נחשב כאסמכתא מובילה בתחום ומאוזכר במאות פסקי דין של בתי המשפט, לרבות עשרות פסקי דין של בית המשפט העליון. לאור מומחיותו, טוני נבחר לכתוב את הפרק על ישראל בקובץ הבינלאומי "Copyright Throughout the World" בעריכת פרופ' סילק וון ליוונסקי, מומחית בעלת שם עולמי בתחום. הספר יוצא לאור בהוצאת Thomson Reuters, שהיא אחד המו"לים הגדולים לספרות משפטית בעולם, וכלול גם במאגר המשפטי Westlaw.

 

טוני בעל כמעט שלושים שנות וותק כעורך דין. את מרביתן הקדיש למתן שירותים בתחומי הקניין הרוחני, התקשורת והמדיה ודיני אינטרנט. לפי המדריך הבינלאומי החשוב  Chambers and Partners טוני "בעל מוניטין יוצאים מן הכלל בתחום זכויות יוצרים" ו"דמות מובילה בתחום''. המדריך ציין עוד כי, הוא "בעל ניסיון נרחב בסוגיות קניין רוחני הקשורות המדיה ותקשורת ובנושאי אינטרנט". מדריך חשוב נוסף, Legal 500, מגדיר אותו כמומחה בתחומו ומציין כי "הוא מספק את פתרונות המשפטיים הטובים ביותר לבעיות עסקיות".

 

טוני נולד באנגליה ועלה לישראל ב- 1979 לאחר סיום לימודיו בתיכון ושירת בחיל השריון. את התואר במשפטים קיבל מאוניברסיטת תל-אביב ב- 1986. הוא הוסמך כעורך דין ב- 1987, וב- 1992 הוסמך לעריכת דין גם במדינת קליפורניה שבארה"ב, שם למד לימודי תעודה בניהול בתעשיית הבידור בשלוחה של UCLA, עם התמחות בנושאי עסקים ומשפט. 

 

טוני מעניק ייעוץ וליווי משפטי, כולל עריכת חוזים, ניהול מו"מ ומתן חוות דעת ליוצרים, מפיקים, גופי שידור, סופרים, מו"לים, יזמים, מוסיקאים, אמנים, בעלי אתרים, צלמים ועוסקים אחרים בתחומי הטלוויזיה, קולנוע, הוצאה לאור, עיצוב, פרסום, אינטרנט, מוסיקה, תיאטרון, אמנות חזותית, תיאטרון, עיתונות ותחומי מדיה ותקשורת אחרים, שלהם נגיעה בתחומי התמחותו. הוא משמש תדיר כיועץ משפטי למפיקים וליוצרים של הפקות קולנוע, כגון "אפס ביחסי אנוש", "הכלה הסורית", "וולס עם באשיר", "יוסי וג'אגר", "כלבת", "לבנון"  "ללכת על המים", "מי מפחד מהזאב הרעה", "עג'מי", "ערבים רוקדים", "סיפור גדול" ו"פוקסטרוט",  וכן לסדרות טלוויזיה כגון, "אננדה", "בטיפול", "בנות הזהב", "בתולות", "ג'וני ואבירי הגליל", "דייט ראשון", "הבורר", "הכל דבש", "ככה זה", "המשרד", "זגורי אימפריה", "חסמבה דור 3", "להעיר את הדב" "לעוף על המיליון", "פולישוק", "פלפלים צהובים", "פספוסים", "רון" ו"תמרות עשן". כמו כן, הוא מספק ייעוץ לסרטים וסדרות דוקומנטריים, כגון, "אריק איינשטיין: שיר אהבה סטנדרטי", "אשם במותו", "בובות של נייר", "הדירה", "השמצה", "זהר ארגוב: סוף עצוב וידוע מראש", "חיים יקרים", "ילדי השנש" ו- 18. הוא מתמחה, בין היתר בהסכמי הפקה, הסכמי יוצרים, הסכמי הפצה, רכישה ומכירה של פורמטים וזכויות "רימייק", הסכמי מימון והסכמי קו-פרודוקציה. בנוסף, הוא מייצג סופרים מובילים, מו"לים, חברות פרסום, אמנים, צלמים, מוסיקאים ומוסדות אקדמיים. כן ליווה את הפרויקט המורכב של הקמת המוזיאון הישראלי במרכז יצחק רבין ופרויקטים אחרים.

רשימה חלקית של ההפקות בהן טיפל המשרד, מופיעות באתר IMDB.

טוני עוסק בייצוג לקוחות בפני בתי המשפט וגם בניהול מו"מ ועריכת חוזים ומתן ייעוץ משפטי. הוא ייצג בהצלחה מתדיינים בהליכים שיצרו תקדימים משפטיים חשובים מאוד בתחום. הוא ייצג את ציבור במאי הקולנוע והטלוויזיה בישראל בהליכים שבהם הוכרו לראשונה זכויות יוצרים של הבמאי. כמו כן, ייצג את התובעת בהליכים הראשונים בישראל, שבהם הוכרו זכויות יוצרים בצילום דיגיטלי. כן ייצג את המועצה להסדר ההימורים בספורט בפני בית המשפט העליון במסגרת הליכים שבהם נקבע באופן תקדימי, וכנגד ההלכה ששררה עד אז, כי לוחות משחקי הכדורגל אינם מוגנים בזכות יוצרים ונקבע "מבחן המקוריות" לקיום זכויות יוצרים. בהליכים נוספים, ייצג טוני  את ציבור המפיקים, היוצרים והעובדים בתעשיית הטלוויזיה בהליכים מורכבים מול חברות הכבלים והלוויין בבית הדין להגבלים עסקיים, שהובילו להגדלה ניכרת של הסכומים שגופי השידור האלה מחויבים להשקיע בהפקות מקוריות. כן ייצג את ציבור יוצרי הטלוויזיה בבג"צ מול הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו והזכיינים בערוץ 2 שהובילו להגדלה של מכסות השידורים מהפקה מקומית בערוץ. באחרונה ייצג בהצלחה את יורשי הסופר יצחק שווידר-דמיאל, מחבר הסיפור הקלאסי "שמלת השבת של חנה'לה" בהליכים שבהם נקבע תקדים חושב בכל הקשור ל"זכויות הדיגטליות" ביצירות ישנות. בנוסף, ייצג מתדיינים בפסקים שיצרו תקדימים חשובים בתחומי סימני המסחר ולשון הרע. טוני גם היה בין היוזמים וליווה את הקמתה של תל"י, חברת התמלוגים של יוצרי הקולנוע והטלוויזיה.

טוני בעל מומחיות בקביעת תמלוגים ושימש עד מומחה בבתי משפט בנושא זה.

טוני היה אחד מעורכי הדין הראשונים במדינה שהתמחה בדיני אינטרנט ולמד את הקורס הראשון בנושא באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא מייעץ למיזמי אינטרנט בכל הסוגיות המורכבות הכרוכות בהפעלת אתרי תוכן, אתרי מסחר ואתרים אחרים, לרבות בנושאים כגון אחריות ספקים, מדיניות פרטיות, וההיבטים המשפטיים של פרסום ושיווק באינטרנט ובשימוש בסימני מסחר במרחב המקוון.

 

טוני מרצה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב, שם הוא מלמד דיני קניין רוחני במסלול תואר שני בינלאומי. לפני כן הוא לימד באוניברסיטה העברית בירושלים במשך 15 שנים את  הקורס דיני יצירה, הקורס הראשון בישראל ששילב את כל תתי המקצועות החשובים לתחום היצירה: דיני זכויות יוצרים וזכויות מבצעים, דיני תקשורת ומדיה ודיני חוזים. בנוסף, הוא מוזמן לעתים קרובות להעביר קורסים באוניבסיטאות אחרות ולהרצות בפני פורומים מקומיים ובינלאומיים ובהם ארגון הקניין הרוחני העולמי (WIPO), הארגון הבינלאומי לזכויות יוצרים, ALAI, אגודת זכויות היוצרים האמריקאי (CSUSA), ארגון AIPPI, לשכת עורכי הדין, איגוד האינטרנט הישראלי (ISOC), לשכת המסחר וארגוני יוצרים.

 

טוני הינו יו"ר הסניף הישראלי של ALAI, ארגון זכויות היוצרים העולמי ויו"ר במשותף של הוועד הבינלאומי של ה- Copyright Society of the USA, וב- INTA, ארגון סימני המסחר העולמי.

 

בנוסף, טוני משמש כמגשר וכבורר. הוא עבר השתלמות מיוחדת בגישור בקניין רוחני ב- WIPO, ארגון הקניין הרוחני העולמי ונמנה על צוות המגשרים והבוררים המוכרים על-ידי הארגון.

 

טוני נשוי לפרופסור יונה גרינמן ואב לשלושה ילדים (גדולים). הוא משחק גולף וצלם טבע חובב. תמונת הבאנר העיקרי באתר צולמה על-ידו בפארק אגם מניארה בטנזניה בינואר 2017. בתמונה מופיעה זרזיר סופרב.

 

צור קשר

אני מעוניין בקבלת ניוזלטר חינם
ועדכונים על דיני קניין רוחני,
זכויות יוצרים, סימני מסחר,
דיני מדיה ותקשורת ודיני אינטרנט
לכתובת הדואר האלקטרוני.